BAUSKAS MŪZIKAS UN MĀKSLAS SKOLA

Slepeno durvju noslēpumi un bagātības

Valsts konkursa tēma šogad rosina audzēkņus iepazīt restaurāciju un pašiem iejusties restauratoru lomā vai veidot replikas (darbu kopijas).

Tālab audzēknes, kas izvēlējušās valsts konkursa darbu īstenot tekstilā, devās neierastā un pavisam citādā Bauskas muzeja un Bauskas Tautas lietišķās mākslas studijas (TLMS) apskatē.

Pirmo reizi meitenes iepazinās ar Bauskas TMLS, tās vadītāja Aiva Linkeviča ieskicēja studijas pirmsākumus, mūsdienu aktualitātes, dalījās pieredzē un iespaidos par 2 gadu garumā īstenoto projektu. Tā ir arheoloģisko tērpu darināšana 20 studijas dalībniecēm – izpēte, jaunu prasmju apgūšana, taisīšana un pārtaisīšana, un milzīgs gandarījums par kopā paveikto. Sajūtas to darot var raksturot bez vārdiem, tikai ar pilnas laimes sajūtu, teic A.Linkeviča. Galdā aplūkošanai tika klāti studijas rīcībā esošie senie tekstilizstrādājumi, ko savulaik darinājušas pašas pirmās TMLS dalībnieces. Audzēknes pētīja, iedvesmojās, katra izrādīja interesi par kādu citu tehniku – aušanu, tamborēšanu, izšūšanu, adīšanu.

Sekoja pats interesantākais – daudzu slepeno durvju vēršana Bauskas muzeja krājumu telpās. Tā bija pavisam cita pasaule!

Ilggadēja ir BMMS ciešā sadarbība ar muzeju. Šīs saiknes sargeņģelis un veicinātāja ir muzeja pārstāve Ieva Bronko-Pastore. Arī šoreiz viņa bija tā, kas rosināja audzēknes iedziļināties seno lietu stāstos, to vērtēšanā, lēmumu pieņemšanā par saglabāšanas veidu vai restaurācijas nepieciešamību. Ieva sniedza ieskatu un vizuālu piemēru no Jūliusa Dēringa altārgleznas restaurācijas priekšizpētes procesa, kur 1 kvadrātcentimetra krāsas noņemšana aizņem 1-4 stundas, kā arī ieskicēja, cik ļoti dārgs ir restaurācijas process.

Krājuma nodaļas vadītāja Ilva Strautzele izstāstīja par seno tekstilistrādājumu ideālo glabāšanas veidu un apstākļiem, parādīja, kā pielāgoties ierobežotas vietas apstākļos, dalījās pieredzē par ikgadējām rūpēm, kas nepieciešamas nerestaurētiem tekstilizstrādājumiem. Apskatījām senus etnogrāfiskos brunčus, daļu no Tautas daiļamata meistares Aijas Ozolas austo Zemgales jostu kolekcijas. Muzeja pārstāves atzina, ka ir veiksmīga sadarbība ar Bauskas TLMS, kad nepieciešama tehniku izpēte vai repliku izveide.

Ekskursiju noslēdzām ar lielu pateicību un restauratoru atziņām: priekšmets muzejā ir Dievs; kad priekšmets nonāk muzejā, tas zaudē praktisko pielietojumu.

Ir labi būt mājās, ir labi apzināties, cik bagāti esam.

Savas pārdomas par vizīti Bauskas muzejā un TLMS mājas lapai uzticēja pedagoģe Svetlana Rājeva.

Close Menu